اهداف
این دفتر در راستای اهداف مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه اهداف خود را در کمیته های زیر دنبال خواهد نمود: کمیته استعداد درخشان، کمیته مهارت های بالینی، کمیته برنامه ریزی درسی، کمیته توانمند سازی اساتید، کمیته ارزیابی آزمون، کمیته پژوهش در آموزش و کمیته دانشجویی توسعه آموزش علوم پزشکی
شرح وظایف
- توانمند سازی اساتید محترم بر اساس انجام نیاز سنجی آموزشی فردی و گروهی با تاکید بر دانش و مهارت های مرتبط با فرآیند یاددهی و یادگیری در قالب برنامه ریزی کارگاه ها، ژورنال کلاب ها، مشاوره های فردی، باز آموزی های عملی
- معرفی اعضای محترم هیات علمی با توجه به نیازهای آموزشی آنها برای شرکت در برنامه های توانمند سازی مرکز مطالعات و توسعه آموزش سایر دانشگاه ها
- بهبود و بازنگری برنامه های آموزشی
- مشارکت در تدوین و بازبینی برنامههای آموزشی برای راه اندازی رشتههای جدید در دانشکده
- نیازسنجی آموزشی و تجزیه و تحلیل مشکلات آموزشی در سطح دانشکده
- تدوین برنامه های آموزشی در سطوح مختلف ( طرح دوره“course plan ” ، طرح درس” Lesson Plan ” و راهنمای مطالعاتی” Study guide” ) درکلیه دروس عملی، نظری و بالینی و در تمام گروه های آموزشی
- نظارت بر کمیت و کیفیت طرح های درسی بارگزاری شده در گروه های آموزشی و تاکید بر مطالب نو و ارائه بازخورد برنامهریزى شده
- پیگیری تنظیم، تدوین و انطباق برنامه های پیشنهادی جدید در رابطه با دروس دانشکده با توجه به شرایط و مقتضیات دانشکده و وظایف (task) آینده دانشجویان
- مشارکت توسعه روش های نوین آموزش و تدریس در مهارت های بالینی و مشارکت در برنامه ریزی و ایجاد تسهیلات لازم برای اجرای شیوه های نوین آموزشی
- تشویق و ترغیب و ارائه مشاوره به گروه های آموزشی دانشکده در جهت ایجاد تغییرات موثر در ارتقاء کیفیت فرآیند یاد دهی یادگیری همچون بکارگیری شیوه های نوین تدریس، ارزشیابی و انجام طرح های پژوهش در آموزش
- تعیین نیازسنجی اولویت های پژوهش در آموزش و تهیه و تنظیم دوره ای فهرست آنها
- هدایت پژوهش های دانشجویی در راستای سیاست های ارتقاء سلامت جامعه و تحول در آموزش پزشکی
- پیگیری روند تصویب طرح های پژوهش در آموزش اعضاء هیات علمی و ارائه بازخورد به ایشان
- انجام ارزشیابی، ارزشیابی دانشجو از استاد ( دروس تئوری و عملی)، همکار از همکار، ارزشیابی مدیر گروه از استاد، معاون آموزشی از همکار و ارائه بازخورد
- توسعه روش های نوین سنجش و ارزشیابی و ارائه مشاوره به اساتید و گروه های آموزشی در این مورد و برگزاری کارگاه های مرتبط OSCE ، DOPS،Minicex و ارزشیابی ۳۶۰ درجه
- انجام اقدامات لازم براساس درخواست معاونت آموزشی دانشکده برای معرفی اساتید و پژوهشگران نمونه (شامل جمع آوری و اخذ اطلاعات و مدارک مقتضی از منابع مربوط، بررسی، تعیین امتیازات و تهیه گزارش مطابق آیین نامه و مقررات)
- تجزیه و تحلیل کمی سوالات چهار گزینه ای با استفاده از نرم افزار تحلیل آزمون
- ارائه بازخورد به اعضای هیئت علمی درخصوص تحلیل آزمون های مربوطه ایشان بطور محرمانه و درخواست از ایشان برای خود ارزشیابی بر اساس شاخص هایی که به آنان ارائه خواهد شد
- شناسایی استعدادها و عملکردهای درخشان و طبقه بندی آن به شیوه عملی از بین دانشجویان بر اساس دستورالعمل های مربوطه
- معرفی دانشجویان برتر جهت شرکت در المپیادهای علمی
- استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های دانشجویان مستعد در پیشبرد اهداف مدیریتی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی دانشکده
- هدایت دانشجویان استعداد درخشان جهت استفاده از تسهیلات ویژه دانشجویان استعداد درخشان
- برنامه ریزی و اجرای کارگاه های آموزشی مختلف بر اساس درخواست اساتید یا دانشجویان جهت ارتقاء فرایند یاددهی و یادگیری در زمینه های تدوین طرح درس، روش های نوین تدریس، انجام ارزشیابی، ارزیابی آزمون، طرح های تحقیقاتی با موضوعات نوآورانه و بدیع، استعداد های درخشان و تهیه محتوای پمفلت در این زمینه ها
- گردآوری منابع معتبر آموزش پزشکی به عنوان پشتوانه مطالعاتی در مجموعه کتابخانه
- همکاری در تدوین و اجرای برنامه های عملیاتی دانشکده در راستای برنامه راهبردی آموزشی دانشگاه
- توانمند سازی دانشجویان از طریق برگزاری کارگاه های مختلف آموزش نظری و عملی براساس درخواست دانشجویان
- برقراری ارتباط مستمر همکاری با مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشکده علوم پزشکی در زمینه های مختلف و ارائه گزارش عملکرد
- شرکت فعال در جلسات شورای آموزشی
- برقراری ارتباط مستمر با دانشجویان مستعد و علاقه مند به مباحث آموزش پزشکی و درگیر کردن آنها در فعالیت های واحد
- ارائه اخبار مربوط به فعالیت های دفتر به روابط عمومی معاونت جهت درج در سایت معاونت آموزشی و بروز رسانی آن
- ارائه گزارش فعالیت های دفتر توسعه به معاونت آموزشی دانشکده
- تهیه گزارش عملکرد دوره ای و کامل در برگیرنده تمام وظایف برای ارائه به مراجع ذیربط